Koupit vstupenku
Prodejce: GoOut.net, pro nákup vstupenek budete přesměrováni na oficiální stránky prodejce.
12.12.2024 od 18:30
Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha Najít ubytování
U příležitosti výstavy Libuše Jarcovjákové proběhnou dvě kratší přednášky, v rámci nichž se Kateřina Kotápišová a Michal Pitoňák zaměří na queer fotografii a postavení queer komunity v regionu střední Evropy. Ve svých příspěvcích budou vycházet jak z uměleckohistorický, tak sociologický pozic. Následovat bude diskuze.
Kateřina Kotápišová: Queer fotografie v regionu střední Evropy Série fotografií T-Club od Libuše Jarcovjákové zachycuje živé momenty z queer komunity osmdesátých let, skryté před zraky socialistického režimu. Většina podobných záznamů bývá bezpečně uložena v soukromých albech, ale i přesto můžeme z dochovaných fotografií získat svědectví o životě queer komunity té doby. Ve svém příspěvku se zaměřím na queer fotografii ve středoevropském regionu a prostřednictvím fotografií ze sbírky Henna Hilgera, Libuše Jarcovjákové a Ryszarda Kisiela zasadím queer fotografii do dobového společenského kontextu. Jaký byl postoj zemí střední Evropy ke queer komunitě? Jak se přístup společnosti proměnil po pádu socialismu? Jak vypadala queer fotografie a jaké faktory ovlivnily její specifika?
Kateřina Kotápišová vystudovala dějiny umění na Masarykově univerzitě v Brně, kde se zaměřovala na výzkum queer reprezentace během období socialismu. Studijně pobývala také v Římě. Ve svém výzkumu sleduje společenské a kulturní souvislosti queer fotografie jako nástroje pro zviditelnění queer identity a jako prostředek vyjádření v prostředí, které bylo často nepřátelské vůči odlišnostem.
Michal Pitoňák: Vývoj a aktuální stav společenského postavení "queer lidí" v regionu střední Evropy Přednáška se zaměří na vývoj společenského postavení queer lidí ve střední Evropě za posledních třicet let, během kterých queer lidé procházejí složitým procesem vyjednávání viditelnosti, společenské akceptace a právního uznání. Prozkoumáme dynamiku a vývoj aktuálních diskurzů a poukážeme na vliv globálních "anti-gender" a "anti-LGBT+" obratů. Pozastavíme se nad otázkou, zda společenské postavení queer lidé může být jakýmsi lakmusovým papírkem stavu demokracie. Přednáška tak zúčastněné vyzve i k zamyšlení nad tím, zda ochrana práv queer lidí může posílit stabilitu a soudržnost demokratické společnosti jako takové.
Michal Pitoňák působí od roku 2024 jako odborný asistent na Fakultě humanitních studií UK, kde se zaměřuje na queer a feministické geografie, geografie sexualit, LGBTQ+ psychologii a veřejné i duševní zdraví LGBTQ+ lidí. Jeho výzkumným zájmem je také intersekcionalita, metodologie a etika v kontextu sexuální a genderové rozmanitosti (SGR). Vystudoval biologii a geografii na Univerzitě Karlově, kde věnoval svůj doktorský výzkum geografiím sexualit a jejich společenskému kontextu. Od roku 2015 je rovněž výzkumným pracovníkem Národního ústavu duševního zdraví a předsedám spolku Queer Geography, jehož cílem je podpora práv a svobod LGBTQ+ lidí a kultivace na důkazech založené diskuse.
Zařazeno v kategoriích:
pá 22.11.2024 od 11:00
Praha
Detail akce / vstupenky
pá 22.11.2024 od 12:00
pá 22.11.2024 od 14:00
pá 22.11.2024 od 16:30
pá 22.11.2024 od 17:00
pá 22.11.2024 od 17:15
pá 22.11.2024 od 17:45
pá 22.11.2024 od 18:00
Poetika
Tichá Kateřina Marie
Nohavica Jaromír
O5 a Radeček
Hop trop
Škwor
Tři sestry
Mašková Tereza
Uhlíř Jaroslav
Olympic
Bílá Lucie
Písničky z pohádek
Divokej Bill
Matuška Waldemar
Romstar Vyškov
čt 19.06.2025 od 17:00
Opava, náměstí Osvoboditelů
Pokud vám náš zpěvník s akordy na kytaru a ukulele pomáhá při hraní, budeme rádi, když přispějěte jakoukoli částkou na jeho provoz, správu a další vývoj.
Možnosti podpory