Ubytování: Vánoční koncert sboru Boni Pueri

Vánoční koncert sboru Boni Pueri

neděle 24.11.2024 od 18:00

Velvarská Záložna, Velvary

Zpět na informace o akci
Vánoční koncert sboru Boni Pueri

24.11.2024 od 18:00

Velvarská Záložna, Nám. Krále Vladislava 224, Velvary

Najít ubytování na Booking.com

Český chlapecký sbor BONI PUERI byl založen v roce 1982. Patří k nejvýznamnějším evropským hudebním tělesům. Svým názvem se hlásí  ke sboru, který působil od 13.  století při Chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Dvěstěčlenný sbor, kde zpívají chlapci od 4 – 19 let, dosud absolvoval více než 4000 samostatných koncertů po Japonsku, Kanadě, USA, Jižní Koreji, Hong Kongu, Číně a celé Evropě. Boni pueri vystupují také při významných státních příležitostech a na světových sympoziích (mj. předávání státního vyznamenání Siru Nicholasi Wintonovi, státní návštěva prezidenta SRN Joachima Gaucka, prezidentky Jižní Koreje, rakouského prezidenta Heinze Fischera, čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga nebo královny matky Bhútánského království).

Boni pueri účinkovali po boku význačných umělců (José Carreras, Bobby McFerrin, Manfred Honeck), natáčejí pro televizi a rozhlas a spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě. Sbor absolvuje pravidelná profesionální koncertní turné po USA (St. Patrick’s Cathedral New York, Grace Cathedral San Francisco), Kanadě (Winspear Hall Edmonton), Japonsku (Tokyo Bunka Kaikan Hall, Cathedral st. Mary Tokyo), Jižní Koreji (Seoul Arts Centre), Ománu (Royal Opera House), Číně (National Centre the for Performig Arts Beijing, Shanghai Oriental Art Centre), Velké Británii, Nizozemí (Concertgebouw Amsterdam, De Doelen Rotterdam), Dánsku, Francii, Itálii (Basilica di S. Maria Maggiore Bergamo),  Rusku (Světlanovský sál, Čajkovského síň), Německu (Meistersingerhalle Norimberk), Rakousku (Karlskirche) aj.

Sbor je také zván na světové hudební festivaly (Pražské jaro 1994, 1995, 1998, 2004, 2005, 2008 a 2011, Europalia – Brusel 1998, AmericaFest – Minneapolis 1998 a 2002, Jeonju Sori Festival– Korea 2002, Shanghai International Arts Festival 2010, Moskevský velikonoční festival 2013, Moskevský vánoční festival duchovní hudby 2015, Concentus Moraviae 2012, 2014, 2015, 2016, Smetanova Litomyšl 2002, 2005 – 2x, 2009, 2012 – 4x, 2014), Lípa Musica 2022, Svátky hudby 2021, 2022. V červenci 2004 se stal historicky prvním evropským hostitelem světového festivalu chlapeckých a mužských sborů „World Festival of Singing for Men and Boys“, jeho druhý ročník hostí i v roce 2008. Členové Boni pueri účinkovali jako sólisté v operních představeních (W. A. Mozart: Kouzelná flétna – Teatro dell’Opera di Roma 2004) nebo jsou zváni pro sólové party (A. L. Webber – Requiem).

Boni pueri spolupracují s Českou filharmonií, v roce 2006 otevírali sborový cyklus v pražském Rudolfinu a v roce 2007 se podíleli na koncertním provedení opery Karola Szymanowskeho Król Roger. K vrcholům sborové činnosti patří provedení Matoušových pašijí J. S. Bacha s Českou studentskou filharmonií v pražském Rudolfinu (sólisté M. Cukrová, J. Březina). V roce 2010 byli také přizváni k účinkování v projektu Mahler Gala u příležitosti oslav výročí skladatelova narození a také k monumentálnímu provedení Mahlerovy 8. Symfonie – Symfonie tisíců pod taktovkou Christopha Eschenbacha (Praha, Hannover, Hamburk). Od roku 2017 se účastní prestižního muzikologického projektu Češi ve Vídni společnosti ArcoDiva Prague, kdy nastudovali a provedeli dílo J. V. Stamice a L. Koželuha za řízení dirigenta Marka Štilce.

Roku 2020 převzal nad víceletým projektem „Boni pueri zpívají dílo Leopolda Hoffmanna“ Dominik kardinál Duka. Zpěváci provedli jeho dílo vrcholného klasicismu několikrát na prestižních hudebních festivalech v Čechách, pravidelně ho provádějí ve Vídni.

Mezi další významné hudební projekty posledních let patří např. dvojsborové nastudování Matoušových pašijí (50 repríz v Holandsku)provedení celého triptychu Responsorií J. D. Zelenky či provedení Vánočního oratoria J. S. Bacha, Mesiáše G. F. Händela, Requiem W. A. Mozarta a G. Faurého, Mše D dur A. Dvořáka aj. Mezi další projekty patří premiérové nahrávky děl českýchbarokních autorů – J. C. F. Fischera, P. J. Vejvanovského a J. D. Zelenky. Nahrávka Zelenkova Sub olea pacis et palma virtutis získala v roce 2003 prestižní ocenění Cannes Classical Awards, nahrávka Brittenova A Ceremony of Carols byla v listopadu 2004 oceněna titulem Recording of the month. V repertoáru sboru jsou také scénická provedení dětské terezínské opery Brundibár Hanse Krásy i barokní opery Henryho Purcella The Fairy Queen či Dioclesian.  Boni pueri se podíleli na znovuobjevení díla skladatelů Jana Křtitele Vaňhala nebo Jana VáclavaTomáška.

Sbor se věnuje také současné hudbě, ve světových premiérách nastudoval a provedl unikátní 4D audiovizuální projekt Hlasy světla skladatele Roberta Jíši s britskou sopranistkou Christinou Johnston nebo Requiem Aleše Březiny s Ivou Bittovou a Vojtěchem Dykem s orchestrem Musica Florea. Zároveň natáčí filmovou hudbu (Missing – pro hollywoodskou produkci, Století Miroslava Zikmunda, 3D dokumentární film Aldabra, filmová pohádka Anděl Páně 2 apod.). Již 25 let spolupracují s vynikající českou zpěvačkou populární hudby a mnohonásobnou českou slavicí Lucií Bílou a klavíristou Petrem Maláskem.

Českému chlapeckému sboru Boni pueri byl v roce 2022 opětovně udělen titul kulturního velvyslance sborové federace při Evropské unii „AMBASSADEUR CULTUREE DE L´UNION EUROPÉENNE“. Od září 2006 se stal prvním sborovým tělesem v České republice, které zaštítila soukromá umělecká škola zařazena do rejstříku škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Historie sboru

Počátky chlapeckého zpěvu na Hradecku sahají až do šedesátých let minulého století, kdy vysokoškolský učitel pan Václav Dvořák zakládá v Hradci Králové chlapecký sbor, se kterým v roce 1969 vystoupí na prvním koncertě. Český chlapecký sbor Boni pueri, který je dnes významnou složkou umělecké školy, byl založen v Hradci Králové roku 1982 Jiřím Skopalem. Zprvu působil pouze jako kroužek v Domě dětí v Hradci Králové, později pracoval pod ZUŠ Habrmanova. Český chlapecký sbor Boni pueri se hlásí k odkazu svého historického jména, neboť „Boni pueri“ je počeštělý latinský název znamenající „Dobří chlapci“. Jméno vzniklo při bazilice, později Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze, kde podle historických pramenů kapitulní děkan Vít založil ve 13. století zřejmě první chlapecký pěvecký sbor v Čechách se stejným názvem.

 

Zařazeno v kategoriích:

Koncert | Klasika | Hudba